Dünyanın en zehirli kertenkelesi

Gila canavarının tükürüğünde bulunan kimyasallardan bazıları ölüme sebep olabilecek kadar tehlikelidir. Amerikalı bilim adamları 2005 yılında Exendin-4 kimyasalını Gila Canavarı’nın tükürüğünde tespit ederek diyabet hastalığının tedavisi için kullanılmasını uygun buldular. Tespit edilen bir başka kimyasalın ise, hafıza ile ilişkili hastalıkları iyileştirebildiği görüldü. Alzheimer ve ADHD hastalıklarının tedavisine yönelik çalışmalar hızla devam etmektedir.

Tıslayan Hamamböceği

Dünya üzerinde sadece Madagaskar adasında yaşayan bu çok özel türün en büyük özelliği kolayca anlaşılabilen 3 farklı tıslama sesi çıkarmalarıdır. Madagaskar Tıslayan Hamamböceklerinin (Gromphadorhina portentosa) çıkardıkları bu seslerin birincisi tehditlere karşı, ikincisi çiftleşme amaçlı, üçüncüsü ise aralarındaki kavgalara özel tıslamalardır. Bu tıslama karın bölgelerindeki özel bir yapıdan çıkarılır. Dünyanın en büyük hamamböceklerinden biri olan bu özel türün boyu 10 cm’ye kadar ulaşabilir. 5-6 yıl yaşayabilen bu canlıların kanatları yoktur.

Dünyanın en büyük Tarantulası

Kuş Yiyen Tarantula (Theraphosa blondii) dünyanın en büyük Tarantulası ve ikinci en büyük örümceğidir. Güney Amerika kıtasına özgü olan bu türün bacakları arasındaki uzunluk 30 cm’ye ulaşabilir. Zehirli dişleri vardır ve bu dişler de 3-4 cm uzunluğundadır. Çiftleşmeden sonra dişi tarafından öldürüldüğü için erkekler en fazla 5-6 yıl yaşayabilirken, dişilerin ömrü 15-20 yıl arasında değişebilir. Sadece tehdit edildiklerinde saldıran bu türün zehiri eşek arısının zehirinden daha tehlikeli değildir ancak ısırık bir süre oldukça fazla acı verir.

İmparator Akrep

Boyu 20 cm’ye ulaşabilen İmparator Akrep (Pandinus imperator) dünyanın en büyük ikinci akrep türüdür.  Afrika kıtasına özgü bu tür neme bağımlı olduğundan her zaman ılık ve ıslak bölgeleri tercih eder. Gündüz taşların altında, duvar yarıklarında, kurumuş ağaç kabukları altında veya yer altında kazdığı dehlizlerde saklanır. Geceleri aktiftir ve karanlıkta avlanır. CITES taraıfndan koruma altında olan bu tür, doğada en fazla 5 yıl yaşayabilirken, teraryumlarda özenli bir bakımla 8 yıl kadar yaşatılabilmektedir.

Suda koşan kertenkele!

Ekvator’dan Meksika’ya kadar olan bölgedeki tropikal ormanlarda yaşayan Yeşil Şahmeran (Basiliscus plumifrons), aynı zamanda İsa Mesih Kertenkelesi olarak da bilinen son derece ilginç bir kertenkele türüdür.

Yeşil Şahmeran, suyun üzerinde saniyede 20 adım atarak batmadan koşabilir. Bir insanın aynı şeyi yapabilmesi için saniyede 30 metre hızla koşabilmesi gerekir ki, bu da insan limitlerinin tam 15 katı hızlıdır.